Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Mekkora napelemet vegyek?

2021-10-01
Srácok, ez most nem a "kié a nagyobb" bejegyzés lesz. :) Egy létező dilemmáról szeretnék megosztani néhány gondolatot.

Ha eldöntötted, hogy napelemet telepítesz a tetőre, a megvalósítása még számos tényezőtől függhet.

Először meg kell határoznod, hogy mennyi áramot szeretnél (kell) termelni vele. Ehhez egy érdekesség:

Ha tetőd DNY vagy DK tájolású 5-6%-kal, míg K vagy NY tájolás esetén 20%-kal több panel kell ugyanazon teljesítmény eléréséhez. Északi tájolás esetén célszerű más felületben gondolkodni. Sajnos ott nem lesz elég hatékony a rendszer ahhoz, hogy egyáltalán érdemes legyen kiépíteni.

Aztán ott a panelek helyigénye és, hogy milyen hatásfokúra van szükséged.

A hatásfok ott játszik szerepet, hogy a nagyobb hatásfokú panelből kevesebbre lesz szükséged, így kisebb a helyigény.

Tapasztalatunk szerint a legkisebb tetőre szerelt rendszer úgy 8, míg a legnagyobb akár 20 panelből is állhat. Bár utóbbi esetben több már nem is nagyon fér fel egy átlagos tetőre. Szintén tapasztalatból tudjuk, hogy azért körülbelül 10-12 elemes rendszerekkel többnyire fedezhető egy háztartás energiaszükséglete.

Megéri napelemet bevezetni?

Naná, hogy megéri! A napenergia megújuló energiaforrás. Ebből fakad, hogy egy ilyen napelemes rendszer kiépítése olyan befektetés is, ami megtérül, és akár bevételt is termel. Az ilyen rendszer segítségével részben vagy teljesen függetlenedhetsz az áramszolgáltatódtól és a villamosenergia árának emelkedésétől sem kell többé tartanod, nem beszélve a többletenergia visszatáplálásáról áramszolgáltatód felé.

Folytatjuk! ;-)